Ortodontik tedavilerde hastaların yaşadığı muhtemel problemler ve bunların çözümleri nelerdir?

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi), düzgün dişler ve sağlıklı bir ağız için çok önemlidir. Ancak, bu tedavi süreci sırasında hastaların yaşadığı bazı sorunlar da olabilir. Bu yazıda, ortodontik tedaviler sırasında hastaların karşılaşabileceği yaygın problemleri ve bu problemlerin çözümlerini ele alacağız.

 1. Ağrı ve Hassasiyet: Ortodontik tedaviler sırasında, dişlerin hareketi nedeniyle ağrı ve hassasiyet hissi yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu ağrı ve rahatsızlık, genellikle diş tellerinin ilk takıldığı günlerde daha yoğundur. Ancak, birkaç gün içinde azalmalıdır. Genellikle diş teli tedavisinin başlamasından sonraki 1. ve 3. günler arasında ağrı ve hassasiyet maksimum seviyesindedir. Daha sonra azalarak 1. haftanın sonunda genellikle bitmiş olur.
 • Çözüm: Eğer ağrı ve hassasiyet can sıkıcı seviyelere ulaşırsa parasetamol grubu (parol, minoset vs.) ağrı kesiciler ile bu durum kontrol altına alınabilir. Ağrı eşiği düşük olan hastalarda majezik, arveles, apranax, dolorex gibi daha kuvvetli ağrı kesiciler de kullanılabilir.

 

 1. Dil ve Yanak Tahrişi: Diş teli veya braketler, dil ve yanaklarda tahrişe neden olabilir. Bu durum, özellikle ilk takıldıklarında daha yaygındır. Diş teli yaraları genellikle aft yaralarına benzemektedir.
 • Çözüm: Bu sorunu azaltmak için gün içerisinde bol bol su içmelisiniz. Yanak dokusu ne kadar kaygan olursa diş tellerinin yanaklara takılıp tahriş etmesi o kadar azalmaktadır. Yine de yara olursa İzmir ortodonti uzmanınızdan alacağınız diş teli mumu’nu rahatsız eden diş teli kısmına yamayarak yanaklarınıza takılmasını önleyebilirsiniz. Yaralarınız için de eczaneden aft yaralarına karşı olan kremlerden (aftamed, aftojel vb.) kullanabilirsiniz.

 

 1. Diş Eti Problemleri: Ortodontik tedavi sırasında, dişleri yeteri kadar fırçalamamak kanamaya, şişmeye veya hassasiyete neden olabilir.
 • Çözüm: Bu sorun, dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve diyetinizde bulunan fast food, karbonhidrat oranını düşürerek azaltılabilir

 

 1. Dişlerde Renk Değişimi: Diş teli girintili çıkıntılı bir cisim olduğundan ötürü yiyecek artıklarının dişler üzerinde daha fazla birikmesine neden olur. Bu nedenle ortodontik tedaviler sırasında, dişlerde renk değişiklikleri gözlenebilir. Bu durum, özellikle diş fırçalama ve diş ipi kullanımı konusunda yeterince dikkatli olmayan hastalarda daha yaygındır.
 • Çözüm: Dişlerinizi daha sık temizlemek, renklendirici yiyecek içeceklerden (çay, kahve, köri sos vb.) kaçınmanız önerilir. Ayrıca diş teli tedaviniz devam ederken diş hekiminize dişlerinizi temizletebilirsiniz.

 

 1. Yemek Yeme Problemleri: Tel veya braketlerin varlığı, yemek yeme sırasında sorunlara neden olabilir. Bazı yiyecekler, tel veya braketlere takılabileceğinden, ortodontistinizin önerdiği sert yiyeceklerden kaçınmanız gerekebilir. Ayrıca, yiyecek artıklarını temizlemek için dişlerinizi daha sık fırçalamanız veya diş ipi kullanmanız gerekebilir.

 

 1. Diş Çürüğü: Tel veya braketlerin varlığı, dişlerinizi temizlemenizi zorlaştırabilir. Yeteri kadar temizlenmeyen dişlerde çürük oluşma riski yükselmektedir.
 • Çözüm: Alışık olduğunuz sayıda ve sürede dişlerinizi fırçalama yeterli olmayacaktır. Bu nedenle günde en az 4 kez (sabah, öğlen, akşamüstü, yatmadan önce) ve en az 3’er dakika dişlerinizi ve diş tellerinizi fırçalamanız önerilir.

 

 1. Braketlerin ya da diş tellerinin kırılması: Doktorunuzun önerdiği yiyecek, içecek kurallarına uymadığınız taktirde braketler kopabilir. Bu durum diş teli tedavinizin aksamasına ve olması gerekenden daha uzun sürmesine sebep olur. Bunu yaşadığınızda doktorunuzla iletişime geçmeniz ve yiyecek kurallarını tekar gözden geçirmeniz önerilir.
Leave your comment