Dişlere yapılan her müdahalenin dişler üzerinde belli başlı zararları olabilir. Burada asıl düşünülmesi gereken şey diş taşının zararlarıdır. Diş eti üzerinde ve diş eti altında biriken taşlar, plaklar ve bakteri endotoksinleri ; diş etlerinde çekilmeye, alveolar kemiğin eriyip dişlerin sallanmasına ,ağız kokusuna , diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi lokal hastalıklarla beraber kalp hastalığı ,diyabet gibi sistemik hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Bu durumda diş taşlarını temizletmek değil, temizletmemek daha büyük problemler oluşturur. 6 aylık düzenli hekim kontrolleri ile hem diş etlerinizi hem dişlerinizi koruyabilirsiniz.

Diş eti tedavisi nedir?

Diş eti tedavisi birden çok seansta gerçekleşen bir tedavidir. İlk seansta: Diş üzerine biriken ve hastanın artık temizleyemediği kalsifik birikintilere dönüşen diş taşlarının temizlenmesi ile başlar. Hastaya ağız hijyeni eğitimi fırçalama ve diş ipi gibi teknikler öğretilir. İkinci ve sonraki seanslarda hastanın diş taşı temizliği ile birlikte diş taşının birikme olasılığı olan dişlerdeki retansiyon alanları giderilir. Bakteri plaklarının dişlerin yüzeyinde biriktirdiği endotoksinler ,periodontal küretlerle kazılır. Düzgün ağız bakımı yaptığından emin olunan ve dişeti kanaması sonlanan hastanın diş eti tedavisin (periodontal tedavisi) sonlandırılır. Hasta düzenli kontrollere çağrılır.

Dişim çok sarı neden?

Diş renginizi belirleyen iç ve dış bir çok etken mevcut. Genel olarak dişlerinizde ki dokular olan mine ve dentinin kalınlıkları arasındaki farklar dişlerin iç rengini etkiler. Dentini kalın dişler sarı ,minesi kalın dişler daha beyaz görünümdedir. Çay kahve sigara vb. dış etkenlerde dişlerin daha sarı olması üzerinde etkilidir. Hekim kontrolü sonucu sarı olan dişlerinizdeki renklenmelerin kaynağı dış faktörler ise çoğunlukla diş yüzeyi temizliği ile giderilebilir. Anatomik yapısından kaynaklı renklenmeler ise ofis veya ev tipi beyazlatma sistemleri ile giderilebilir.

Dişlerimdeki lekeleri nasıl giderebilirim?

Diş lekelerin bir çok sebebi vardır. İç yapısından kaynaklı lekeleri ev veya ofis tipi beyazlatma sistemleri ile giderebilirsiniz. Çay kahve sigara gibi basit lekelenmeleri ise düzenli diş yüzeyi temizliği ile giderebilirsiniz.

Diş temizliğinden sonra daha çok leke çıkmaya başladı neden?

Diş yüzeyi temizliğinden sonra daha çok lekenin çıkması çok karşılaşılan bir durum değildir. Diş yüzeyi temizliği esnasında diş yüzeyinde oluşturulan retansiyon alanları böyle bir etki yaratabilir. Ancak kliniğimizde ileri teknoloji ultrasonik aletlerle yaptığımız diş yüzeyi temizliği ile böyle bir riski ortadan kaldırmış durumdayız.

Hangi diş macununu kullanmalıyım?

Ticari olarak satılan tüm diş macunlarının genel olarak içeriği aynıdır. Ağız hijyeninde önemli olan kimyasal temizlik değil mekanik temizliktir. Diş macununun yaptığı kimyasal temizlik işleminden çok fırçalama ile yapılan mekanik temizlik ağız hijyenini sağlamada daha anlamlıdır.

Hangi fırçayı kullanmalıyım?

Piyasada tanıtımı yapılan modifiye edilmiş fırça örneklerinin yerine hekimlerimizin önerisi düz saplı, düz fırça kıllarına sahip , orta sertlikteki fırçalardır. Etkin fırçalamada fırçadan çok fırçalama tekniğinin önemi vardır.

Evde diş temizleme yöntemleri?

Evde diş temizliğinin en etkin yöntemi diş fırçalamaktır. Halk arasında sıkça adı geçen karbonatla fırçalama , limon suyu ile fırçalama gibi yöntemler diş yüzeyine zarar vermektedir. Diş üzerinde biriken diş taşlarının mevcut olması durumunda profesyonel diş yüzeyi temizliği gerekmektedir.

Ağız gargaraları zararlı mıdır?

Hekimlerimizin önerisi klorhegzidinglukagonat içerikli gargaralardır. Bu gargaralar fırçanın ulaşmadığı bölgelerde antibakteriyel etkisi ile hijyen sağlar. Bu tür gargaralar diş yüzeyinde renklenmeye sebep oldukları için önerimiz fırçalamadan sonra kullanılması ve gargaradan sonra herhangi bir şeyin yenilip içilmemesi yönündedir.

Dişlerim renklendi neden?

Diş renklenmesinin birçok sebebi mevcuttur. Genel olarak yoğun pigment içeren gıdalar çay kahve sigara gibi alışkanlıklar renklenmeye sebep olmaktadır. Plak düzeyinde renklenmeler etkin fırçalamalar ile giderilebilirken, kalsifiye olmuş diş taşı gibi renklenmeler ve dişin iç yapısına işlemiş renklenmeler için klinik ortamında profesyonel çözümler aramak gerekir.

Diş etim kaşınıyor neden?

İleri derece akut diş eti hastalıklarından kaynaklı diş etinde kaşınmalar ve ağrı ile beraber kanamalar olması olağandır. Diş yüzeyinde biriken yoğun bakteri içerikli plaklar bu diş eti hastalıklarının etkenidir. Klinik ortamında diş eti tedavisi ve düzenli ağız bakımı ile bu hastalığın giderilmesi mümkündür.

Diş etimde kanama olmasının sebebi nedir?

Diş yüzeyinde biriken diş taşları , bakteri plakları ve bakteri atıkları olan endotoksinler diş etinde mikroülserler oluşturmaktadır. Bu mikroülserler diş etinde şişlik ,ödem ve kanama odakları oluşturur. Bu diş eti hastalığı tedavi edilmediğinde diş eti çekilmesi gibi geri dönüşümü mümkün olmayan sonuçlar doğurur. Diş etinizde kanma mevcut ise mutlaka kliniğimize başvurmanızı tavsiye ederiz.

Diş etim çekildi ne yapmalıyım?

Diş eti çekilmesi ve buna bağlı olarak gerçekleşen alveolar kemik rezorpsiyonu diş kayıplarının en büyük sebebini oluşturur. Diş eti çekilmesinin sebepleri arasında diş eti hastalıkları , kötü ağız hijyeni ve yanlış fırçalama gibi durumlar vardır. Bu etkenlerin ortadan kaldırılması diş eti çekilmesinin de durması anlamına gelir. Çekilen diş etini tekrar seviyelendirmek için hekimlerimiz basit diş eti operasyonları yapmaktadır. Böylelikle kaybedilen estetik ve fonksiyon iade edilmiş olur.

Dişlerimin arası açıldı ne yapmalıyım?

Dişlerin arasının açılmasının altında birçok sebep yatıyor olabilir. Çekilen diş boşluğuna diğer dişlerin hareket etmesi , periodontal olarak mobilleşen dişlerin arasında boşluklar olması veya diş eti çekilmesi gibi durumlar dişlerin arasının açılması anlamı taşır. Bütün bu durumlar dişleriniz için ciddi problemler anlamına gelir. Protetik , ortodontik yada periodontal tedavi gerektirir. Aksi durumda diş kayıplarının gerçekleşmesi söz konusu olacaktır.

Diş etimin çok siyah olmasının nedeni nedir ?Kahverengi lekeler var...

Yumuşak doku renklenmesinin primer sebebi sigaradır. Sigaranın içeriğinde yer alan pigmentler uzun surede diş etinde ve dilde renklenmeye sebep olmaktadır. Diş etindeki renklenmeler estetik kaygıdan ötürü hastaları rahatsız etmektedir. Tedavi olarakta basit operasyonlarla pigmentasyona uğramış bölgelerin temizlenmesidir.

Diş etimde ağrı var nedeni nedir?

Diş eti hastalıklarının toplumda bu kadar yaygın olmasına rağmen bu kadar az önemsenmesinin sebebi akutlaşmadıkça ağrısız olmasıdır. Yoğun diş eti ağrısı akut bir diş eti hastalığı veya periodontal bir apsenin göstergesidir. Tedavi için vakit kaybedilmeden kliniğimize başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumda diş kayıpları gerçekleşmesi söz konusu olacaktır.

Dişlerimin daha beyaz olması için ne yapmalıyım?

Daha beyaz dişler yapılabilecek en önemli işlem etkin dış fırçalamaktır. Ancak bazen dişlerin anatomik yapılarından kaynaklı dişler daha sarı olur. Bu durumda ev veya ofis tipi beyazlatmalar ile dişleriniz gerçek orijinal renginden çok daha beyaz olması sağlanır. Hekimlerimiz sizin için en uygun beyazlatma işlemini seçip uygulayarak birkaç seans sonunda çok daha beyaz bir gülümsemeye sahip olmanızı amaçlar.

Köpek dişlerim diğerlerine göre daha sarı olmasının nedeni nedir?

Köpek dişlerinin ön keser dişlere göre daha sarı olmasının sebebi ; diğer keser dişlere göre büyük dişler olan köpek dişlerinin daha fazla dentin dokusu içeriyor olmasıdır. Bu dişin anatomik yapısından kaynaklı bir sarılıktır. Daha beyaz köpek dişlere sahip olmak için lamine uygulaması veya ofis tipi beyazlatma yapılabilir.

Diş taşı temizliği şart mı?

Diş taşları tükrük ve tüketilen gıdalar kaynaklı diş yüzeyinde biriken normal fırçalama ile çıkmayan dişlere ve diş etine zarar veren yoğun bakteri içeren birikintilerdir. Temizlenmezse diş çürüklerine ,diş eti hastalıklarına ve diş kayıplarına sebep olur.

Dişlerim sallanıyor neden?

Periodontal hastalıklara bağlı diş eti çekilmesi ve alveolar kemik rezorpsiyomu dişlerin sallanmasına sebep olur. Dişlerin sallanmasına bağlı kayıpları diş kayıplarının birincil sebebini oluşturur. Diş sallanmalarının önüne geçmek için periodontal tedavinin yapılması şarttır.

Dişlerimde beyaz beyaz lekelerin olmasının sebebi nedir?

Dişlerin üzerinde biriken bakteri plakları diş çürüğüne sebep olur. Diş çürüğü başlangıç aşamasında iken mine yüzeyinde beyaz lekeler oluşturur. Dişlerinizde oluşan beyaz lekeler varsa mutlaka kliniğimize başvurun.

Çok fırçalıyorum ama dişlerim hala sarı ne yapmalıyım?

Düzenli fırçalamanıza ve iyi ağız hijyeninize rağmen dişlerinizin hala sarı olmasının sebebi dişin anatomik yapısından kaynaklanıyor olabilir. Dişlerinizin dentin tabakasının kalınlığı sarı rengi daha iyi yansıtmasına yol açar. Bu sarılığı gidermenin tek yolu ofis tipi beyazlatma sistemleridir.

Dişlerimi fırçalıyorum ama hala taş oluşuyor ne yapmalıyım?

Düzenli dış fırçalıyorsanız ve hala diş taşı oluşuyorsa bunun sebebi tükrüğünüzün içeriğinde yer alan elektrolitler olabilir. Yoğun sigara ve çay kahve gibi içeceklerde diş taşı oluşumuna katkıda bulunur. Çözüm için mutlaka kliniğimize başvurun.

En iyi ağız gargarası hangisi?

Antibakteriyel etkiye sahip klorhegzidin içerikli gargaralar fırça kıllarının ulaşamadığı bölgelerdeki bakteri plaklarını temizlemede etkili olur.

Nasıl fırçalamalıyım?

Fırçalamadan önce diş fırçanızı ıslatmayınız. Kuru şekilde kullanınız. Fırça kıllarına çok az diş macunu sürünüz. Macun büyüklüğü genel olarak mercimek büyüklüğünü geçmemelidir. Fırçayı avuç içiniz ile iyice kavrayıp ön bilgede alt dişler için diş ile diş eti birleşim hizasından yukarıya doğru , üst çene içinse tam tersi olacak şekilde fırçalayın. Arka gurup dişlerde de aynı şekilde diş ile dişetinin birleşim noktasından dişlerin çiğneyici yüzeyine doğru fırçalama yapınız.

Diş macunu flor içermeli mi?

Diş macununuzun orta derece çürük riski taşıyan hastalar için 1000 ppm flor içermesi diş sağlığı için faydalıdır. Yüksek çürük riski taşıyan hastalar içinse diş macununuzun 1500 ppm flor içermesini öneriyoruz. Çürük risk sınıfınızın belirlemeniz için kliniğimize başvurabilirsiniz.

Diş etimde aft çıktı ne yapmalıyım?

Diş etinde çıkan aftların birçok sebebi olabilir. Genel olarak viral enfeksiyonlar veya bağışıklığın düşmesi ağızda aft oluşmasının sebepleri arasındadır. 0.5-1 cm çapı arasındaki ve oluşumu üzerinden bir hafta geçen aftlara (majör aft) klinik ortamında müdahalede bulunulması gerekebilir. Oluşumu üzerinden birkaç gün geçmiş küçük aftlar içinse düzenli ağız bakımı ve düzenli beslenme önerisinde bulunmaktayız.

Tuzlu su gargara diş etime iyi gelir mi?

Tuzlu su gargaranın diş ve diş eti sağlığı üzerinde olumlu etkide bulunduğunu gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Ağız içindeki yaraların tedavisi için tuzlu su yerine kliniğimize başvurup uygun bulduğumuz gargaranın kullanılması daha doğru olacaktır.

Lazerle beyazlatma zararlı mıdır?

Modern diş hekimliğinde hiçbir beyazlatma yöntemi lazer içermemektedir. Lazer olarak lanse edilen mavi ışık aslında 450-550 namometre dalga boyunda bir ışıktır. Kullanılan bu mavi ışık beyazlatma ajanlarının içeriğinde yer alan hidrojenperoksitin aktifleştirilmesinden sorumludur. Ofis tipi beyazlatma olarak adlandırılan bu beyazlatma işleminin dişler üzerinde herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Ön bölge restorasyonları ve dişlerdeki deformiteler gibi beyazlatma sonrası hassasiyete sebebiyet verecek bölgeler , beyazlatma işlemi öncesi örtücü patlarla kapatılır. Böylelikle beyazlatma ajanları bu bölgede hassasiyete sebep olmaz.

Dişlerim çok sarı ,beyazlatma yaptırırsam beyazlar mı? Çok beyazlasın istiyorum.

Beyazlatma ile istenilen beyazlık seviyesinin elde edilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Beyazlatma tedavisinin seans sayısı arttırılarak ve ev tipi beyazlatma ile desteklenerek daha beyaz dişler elde etmek ve istenilen sonuca ulaşmak mümkündür.

Hastalardan Gelen Sorular;

Hocam ben bir kere dişçiye gittim, dişimin içine çubuklar soktular bir kere daha geleceksin dediler ama gitmedim simdi önü şişti.Neden?

Dişinize kanal tedavisi başlanmış fakat diğer seansa gitmediğiniz icin tedaviniz yarım kalmış,tekrar iltihaplanmış apse yapmış.Kanal tedavisi dişin içindeki sinirleri alıp dişin durumuna göre o seansta ya da sonraki seanslarda dişin içini temizleyip dolgu yaparak tamamlanmasıdır.En kısa sürede doktorunuza muayene olup tedaviye başlamalısınız.

İki sene önce dişimin sinirlerini aldılar ama ağrı yapmaya başladı hani dişim ölüydü, niye ağrıdı?

Olası ihtimaller vardır: Ağrıyan dişiniz o olmayabilir,Yandaki dişler ya da karsit çenenizden yansıyan ağri söz konusu olabilir. Kök kanal dolgunuzda basarısızlık olabilir. En kısa surede diş hekimine muayene olmalı,tedavi seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Hocam dişimin sinirlerini aldırdım, zaman zaman önü şişiyor ben de antibiyotik çiğniyorum geçiyor sonra tekrar oluyor bu sefer iğneyle patlatıyorum içinden sıvı akıyor, bu sürekli böyle mi olacak ne yapmalıyım?

Dişlerimiz sadece ağız sağlıgı ile değil tüm vucudumuzla baglantılıdır,hekiminizin önermediği şeyleri uygulayarak kendinize zarar veriyorsunuz, bu şekilde dişiniz iyileşmeyecek,dişin röntgeni çekildikten ve muayene olduktan sonra tedavi seçenekleri size anlatılacaktır,en kısa surede hekime gidiniz,vücudunuza gereksiz antibiyotik yüklemesi yapmayınız.

Arkadaşım kanal tedavisi yaptırmış çok acıyormuş çok korkuyorum ama dişimi çektirmek de istemiyorum,ne yapmalıyım?

Kanal tedavisine başlamadan lokal anestezi yapılıp dişiniz uyuşturulur,dokunulduğunu hissedersiniz fakat ağrı olmaz.Her insanın ağrı esiği farklıdır, kendinizi başkalarıyla kıyaslamanız doğru değil,diş çekimi bir tedavi değil son çaredir,hekiminize gidin ve tedavi olun.

Oğlum 8 yaşında ,dişlerinin hepsi çürük çektirsek yenileri gelir mi?

Her süt dişi her yaşta çekilmez.Süt dişinin düşme yası yakınsa ya da kanal tedavisi ve dolgu ile kurtarılamayacak durumda ise çekilir ,daimi dişi gelene kadar yerine yer tutucu yapılır.8 yaşında bir çocuğun ağzında sadece süt dişleri değil,daimi dişleri de vardır,nasıl olsa yenileri gelecek diye çocuğunuzun ağız sağlıgını ihmal etmeyiniz.

Çocuklara kanal tedavisi yapılır mı?

Evet ,yetişkinler gibi çocukların da süt ve daimi dişlerine kanal tedavisi yapılır,bunun için belli kriterler vardır,röntgen sonucuna göre hekiminiz tedaviye karar verecektir.

Kızım 5 yaşında dişlerini fırçalamaya daha bu yaşta çok hevesli,hep bizim fırçamızı alıp bizi taklit ediyor,macunun da tadını çok beğeniyor arada yiyor bunun zararı var mı?

Diş fırçası kişisel bir eşyadır,ebeveyni dahi olsanız ayni fırcayı kullanamazsınız,sizden çocuğunuza enfeksiyon geçebilir.Çocukların ve yetişkinlerin diş fırçaları farklı boyutlarda, diş macunları farklı içeriklere sahiptir,aynılarını kullanmayınız,hekiminize danışınız.

15 yaşındayım,ön dişlerim yamuk, kaplama yaptırabilir miyim?

Henüz büyüme gelişme çağını tamamlamadığınız için,ortodontik tedavi görmelisiniz,tedavi sonucu büyüdüğünüzde gerekirse hekiminiz protez konusunda bilgilendirecektir.

Oğlum 10 yaşında ,iki gün önce top oynarken düştü,ön dişi kırıldı,ne yapmalıyız?

Travma sonucu diş yaralanmalarında en kısa sürede diş hekiminize başvurmalısınız,üzerinden geçen süre, dişin röntgen ve klinik durumuna göre hekiminiz kanal tedavisi,dolgu,splintleme,çekim tedavi seçenekleri hakkında sizi bilgilendirecektir.

sık sorulan sorular