Lazerle Diş Eti Tedavisi

divider

Dental lazerler son yıllarda diş hekimliğinde kullanılan en önemli cihazlardan biridir. Işığı oluşturan fotonları düzene sokarak ve daha güçlü hale getirerek oluşturulan lazer. Lazer ışığının sıradan bir ışıktan farkı yoktur, sadece belirli süreçlerden geçtiği için fotonların daha kolay yönlendirdiği enerjidir.
Diş hekimliğinde lazer kesim, kan pıhtılaşması, diş eti dezenfeksiyonu, kanal dezenfeksiyonu, diş beyazlatma ve diş eti ameliyatları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Lazerin avantajları arasında kullanımının kolay olması, bazı durumlarda genel anestezi gerektirmemesi, sessiz çalışması ve hızlı doku iyileşmesi sayılabilir.
Lazer cihazları, uyguladıkları ışık yoğunluğuna göre birkaç farklı kategoriye sahiptir. Lazerlerimiz daha çok sterilizasyon için kullanılır. Kanal tedavilerinde diş eti ceplerinde mikrobiyal oluşumların önlenmesi bu yöntemle çok daha kolaydır. Diyot lazerler benzer durumlarda kullanılır.
Erbiyum lazerler çoğunlukla çürük dokuyu temizlemek için kullanılırdı. Bu lazerin çalışma derinliği düşüktür ve sağlam diş minesine zarar verme riski yoktur. Ayrıca CO2 (karbondioksit) lazeri yumuşak dokuda adeta bir neşter gibi kesi yapmak için kullanılıyordu.
Bu cihaz daha çok cerrahi işlemlerde, kist tedavilerinde ve implant ameliyatlarında tercih edilmektedir. Ayrıca yeni geliştirilen KTP lazerler diş beyazlatmada daha kullanışlıdır.

Lazer kullanımı sırasında dikkat etmeniz gereken, tedaviye uygun lazerin seçimidir. Bu uygulamayı yapacak diş hekiminin özel bir eğitimden geçmesi ve çeşitli uygulamalarda deneyim kazanması gerekir.divider
divider
Hizmet: lazerledisetitedavisi